The F920J106MPA is a solid tantalum electrolytic capacitor.
Parametrics
F920J106MPA absolute maximum ratings: (1)Capacitance 10μF; (2)Voltage - Rated 6.3V; (3)Tolerance ±20%; (4)ESR (Equivalent Series Resistance) 6 Ohm; (5)Operating Temperature -55 ~ 125℃.
Features
F920J106MPA features: (1)Series F92; (2)Type Molded; (3)Mounting Type Surface Mount; (4)Package / Case 0805 (2012 Metric); (5)Size / Dimension 0.079" L × 0.049"W (2.00mm × 1.25mm); (6)Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm); (7)Manufacturer Size Code P; (8)Features General Purpose.
Diagrams
F920J106MPA block diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
F920J106MPA
F920J106MPA
Nichicon
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 10uF
Data Sheet
Quantity
F920E336MBA
F920E336MBA
Nichicon
Tantalum Capacitors - Solid SMD 2.5volts 33uF 3.5x2.8
Data Sheet
F920E336MPA
F920E336MPA
Tantalum Capacitors - Solid SMD 2.5volts 33uF 2x1.3
F920E686MBA
F920E686MBA
Tantalum Capacitors - Solid SMD 2.5volts 68uF 3.5x2.8
F920G106MAA
F920G106MAA
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4volts 10uF 3.2x1.6
F920G106MPA
F920G106MPA
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4volts 10uF 2x1.25
F920J106MPA
F920J106MPA